Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Vaxigrip Junior
Vaxigrip Junior, to inaktywowana szczepionka przeciw grypie sezonowej (rozszczepiony wirion). Dostarczana jest w postaci zawiesiny do wstrzykiwań. PODMIOT ODPOWIEDZIALNYSanofi Pasteur S.A.2, avenue Pont Pasteur69007 Lyon, Francja...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Dur brzuszny


Dur brzuszny

 

 

CHARAKTERYSTYKA

 

Dur brzuszny (łac. typhus abdominalis) jest ostrą, epidemiczną chorobą bakteryjną. Pałeczka duru jest wrażliwa na działanie środków odkażających, promieni słonecznych oraz ciepła.

 

Za większość objawów chorobowych odpowiedzialna jest endotoksyna bakterii. Samo zakażenie następuje przez kontakt z chorym, jego wydalinami, przez skażoną wodę oraz produkty spożywcze. Bakterie duru mogą roznosić również owady, zwłaszcza muchy. Najczęściej zachorowania mają miejsce w lecie oraz jesienią.

 

Pałeczka duru wywołuje przede wszystkim zmiany w obrębie jelita cienkiego. Okres wylęgania choroby wynosi 10-14 dni. Do początkowych symptomów zaliczamy pogorszenie samopoczucia, niezbyt silne bóle głowy, utratę łaknienia oraz stany podgorączkowe.

Wysypka w przebiegu duru brzusznego

 

W ciągu 4-6 dni objawy te przybierają na sile. Rozpoczyna się tym samym okres pełnego rozwoju choroby, trwający średnio 2-3 tygodni. Dur wywołuje wówczas gorączkę na stałym poziomie 39°-40°C. Chory jest apatyczny, odurzony, aż do całkowitego zamroczenia. Jego język w środku pokryty zostaje suchym brunatnym nalotem, a na krawędziach ma żywoczerwony kolor. Dochodzi do powiększenia wątroby i śledziony, brzuch staje się wzdęty, bolesny. Początkowo występują zaparcia, następnie pojawia się biegunka i częste oddawanie stolców o wyglądzie grochu. Na skórze pojawia się charakterystyczna wysypka, tzw. różyczka durowa. Są to drobne, bladoróżowe plamki, nieznacznie uniesione ponad otaczającą skórę, znikające przy ucisku i rozciąganiu skóry. Wysypka pojawia się około 10 dnia choroby na skórze dolnej części klatki piersiowej i brzucha, utrzymuje się kilka dni, po czym samoistnie znika, pozostawiając lekkie przebarwienie skóry.

 

Około 4 tygodnia od zakażenia temperatura ciała zaczyna ulegać wahaniom. W końcu jednak normalizuje się i następujący okres zdrowienia. Cechuje go wzmożone łaknienie, chwiejność usposobienia, drażliwość oraz zmiany skórne, włosów i paznokci.

 

Dur brzuszny jest chorobą, która poddaje się leczeniu. Mimo tego około 1% wszystkich chorych umiera. Bakteria duru może wywołać groźne powikłania. Należą do nich krwotok jelitowy i przebicie owrzodzenia jelitowego do jamy otrzewnej, zapalenie jelit, mięśnia sercowego, płuc, opon mózgowych, pęcherza moczowego i dróg moczowych oraz pęcherzyka żółciowego.

 

Zakażeniom zapobiega się poprzez szczepienia, szczególnie w okresach epidemicznych lub przed planowanym wyjazdem na tereny występowania choroby, przede wszystkim jednak przestrzegając zasad higieny - mycia, gotowania wody pitnej etc.

 

WPŁYW SZCZEPIEŃ

 

Dur brzuszny stał się chorobą rzadko spotykaną w Europie Środkowej. Stosunkowo duże jest natomiast ryzyko zakażenia jego bakterią w Afryce Północnej i Środkowej. To samo dotyczy występowania paradurów. Niebezpieczeństwo infekcji w tym wypadku występuje jednak przede wszystkim w Azji Południowo-Wschodniej i na Dalekim Wschodzie.

 

W Polsce zachorowania są na dzień dzisiejszy sporadyczne. Sytuacja ta ma związek nie tyle ze szczepieniami, gdyż odporność poszczepienna w przypadku duru jest krótkotrwała, ale przede wszystkim z poprawą warunków sanitarnych.

Wysypka w przebiegu duru brzusznego


Powiązane szczepionki:
Szczepionka przeciw durowi brzusznemu


Powiązane artykuły:
Czy można zaszczepić się przeciwko tężcowi i durowi brzusznemu w jeden dzień? Zakupiłem osobne szczepionki.
Decyzja GIF o wstrzymaniu obrotu i stosowania szczepionki TYPHIM Vi
Dziecko w tropikach
Europa: Ręka na pulsie zagranicznych służb sanitarnych
Odstępy między szczepieniami
Polska: GIF uchyliło decyzję o wstrzymaniu wszystkich serii szczepionki Typhim Vi
Polska: GIF wstrzymuje obrót i stosowanie szczepionki przeciw durowi brzusznemu
Polska: Określono zakres czynności zawodowych objętych wskazaniem do szczepień pracowniczych
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
Szczepienia podróżnych przeciw durowi brzusznemu
Szczepienia przed podróżą
Zalecane przed podróżą
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka