Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Procomvax
PROCOMVAX, to szczepionka przeciwko haemophilus influenzae typu b (sprzężona z białkiem meningokokowym) i przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (rekombinowana). Dostarczana jest w postaci zawiesiny do wstrzykiwań. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY ...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Polska: Ogłoszono Program Szczepień Ochronnych na rok 2013


 

2012-11-06

Główny Inspektor Sanitarny ogłosił komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych (PSO) na rok 2013. Lektura załącznika nie pozostawia wątpliwości - w porównaniu z wciąż obowiązującym PSO, większość wprowadzonych zmian ma raczej charakter kosmetyczny.

Jedna z istotnych modyfikacji obowiązującego kalendarza szczepień stanowi, że dzieci urodzone przed ukończeniem 37. tygodnia ciąży lub z masą urodzeniową ciała poniżej 2500 g podlegają obowiązkowemu (bezpłatnemu) szczepieniu przeciwko błonicy, tężcowi i krztuścowi szczepionką bezkomórkową (DTPa).

Nie jest to jedyna zmiana w zakresie szczepień DTP. Zgodnie z literą nowego PSO, wszystkie dzieci, które w pierwszym roku życia w miejsce szczepionki DTPw (pełnokomórkowej) otrzymały szczepionkę DTPa, w 16 - 18. miesiącu życia należy zaszczepić czwartą dawką DTPa.

W kontekście zmian do części I. załącznika, warto dodać, że informację o dawkach przypominających szczepienia przeciwko WZW typu B dla osób przewlekle chorych, w celu utrzymania stężenia przeciwciał anty HBs powyżej poziomu ochronnego (10 j.m./l), pozostawiono wyłącznie w „Uwagach" do części II. (Szczepienia zalecane, niefinansowane z budżetu ministra właściwego do spraw zdrowia).

Wbrew powszechnym oczekiwaniom oraz postulatom wielu środowisk, nowy Program Szczepień Ochronnych nie wprowadza powszechnych, bezpłatnych szczepień wszystkich niemowląt przeciwko pneumokokom i/lub powszechnego zastosowania szczepionek bezkomórkowych przeciwko krztuścowi, w tym również szczepionek wysoce skojarzonych (5- lub 6-składnikowych).

Komunikat w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2013 ogłoszony został z dniem 30 października br.

Program Szczepień Ochronnych na rok 2013 (plik PDF)

 

www.WydzialSzczepien.pl


Powiązane szczepionki: Szczepionka przeciw błonicy, Szczepionka przeciw krztuścowi, Szczepionka przeciw pneumokokom, Szczepionka przeciw tężcowi, Szczepionka przeciw wzw typu B
Powiązane wpisy ze słownika: Kalendarz szczepień, Przeciwciało, PSO, Szczepienia obowiązkowe, Szczepienia zalecane, Szczepienie, Szczepionka bezkomórkowa, Szczepionka pełnokomórkowa
Powiązane choroby: Błonica, Krztusiec, Pneumokoki, Tężec, Wirusowe zapalenie wątroby typu B
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka