Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Sanofi Pasteur
Oddział produkcji szczepionek europejskiego koncernu farmaceutycznego Sanofi-Aventis. Sam koncern powstał 20 sierpnia 2004 r. w wyniku fuzji dwóch firm: francuskiego koncernu Sanofi Synthelabo i francusko-niemieckiego Aventis Pharma. Sanofi-...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Różyczka


Różyczka

 

 

CHARAKTERYSTYKA

 

Różyczka (łac. rubella) jest zakaźną, wirusową chorobą wysypkową. W jej przebiegu cząsteczki patogenu zalegają w wydzielinie nosogardła, w osoczu krwi, a także w kale oraz moczu zarażonej osoby. Obecność wirusa w jamie nosowo-gardłowej stwierdza się od ok. 7 dni przed wysypką do 14 dni po jej ustąpieniu. W przypadku dzieci z wadami wrodzonymi powstałymi na skutek zakażenia, wirus potrafi być obecny w moczu do 1 roku życia. Z kolei w wyjątkowych okolicznościach nawet do kilku lat. Rezerwuarem różyczki jest człowiek. Zachorowania są sezonowe i przypadają na przełom zimowo-wiosenny.

 

Wirus różyczki

Okres inkubacji choroby przebiega od 14 do 21 dni. Duża liczba infekcji występuje w postaci bezobjawowej. U najmłodszych różyczka cechuje się łagodnym przebiegiem, u dzieci starszych może już jednak powodować powikłania. Najgroźniejszą jej postać obserwuje się u kobiet w trzech pierwszych miesiącach ciąży. Zachodzi bowiem wówczas ryzyko zakażenia płodu, czyli wystąpienia tzw. zespołu różyczki wrodzonej.

 

Do charakterystycznych symptomów choroby należy wysypka. Pojawia się ona w okresie 11-21 dni od zakażenia. Jasnoczerwone plamy o wielkości rodzaju ziarnka soczewicy pojawiają się wpierw na twarzy, z czasem rozprzestrzeniając się na kolejne partie ciała. Innymi objawami różyczki są powiększone węzły chłonne okolic szyi oraz karku, nieżyt górnych dróg oddechowych, w tym zaczerwienienie gardła, kaszel oraz katar, a także podwyższona temperatura. Ponadto obserwuje się silne, namacalne powiększenie węzłów chłonnych za uszami i na potylicy.

 

Chorujące na różyczkę dzieci właściwie nie gorączkują. Nie zachodzą przypadki uskarżania się na dolegliwości. U około 30% dzieci infekcja nie zostaje w ogóle zauważona. W przebiegu choroby wyjątkowo rzadko diagnozuje się zakażenia bakteryjne lub zapalenie mózgu.

 

Właściwymi powikłaniami różyczki są: zapalenie spojówek; bóle mięśniowe i stawowe, u dzieci występujące rzadko, z kolei powszechne u młodzieży i dorosłych, a zwłaszcza u kobiet; małopłytkowość (1 na 3000 chorych); zapalenie mózgu (1 na 5000 chorych); wady wrodzone dziecka a nawet poronienia lub obumarcia płodów w zachorowaniach na różyczkę kobiet w ciąży.

 

Do najniebezpieczniejszych infekcji prenatalnych, obejmujących 85% wszystkich przypadków tego rodzaju zakażeń, dochodzi w pierwszych 12 tygodniach ciąży. W wyniku infekcji w 13-16 tygodniu po zapłodnieniu, około 54% dzieci przychodzi na świat z wadami, a 25% gdy zakażenie miało miejsce pod koniec drugiego trymestru ciąży.

 

Sposobem który skutecznie przeciwdziała infekcjom kobiet oraz efektywnie ogranicza transmisję wirusa, są szczepienia. Odpowiednio prowadzone zapobiegają także zespołowi różyczki wrodzonej.

 

SZCZEPIENIA

 

Wiele lat profilaktyki szczepień przeciw różyczce, która obowiązywała wyłącznie dziewczęta, pozwoliło w praktyce wyeliminować problem wrodzonej odmiany tej choroby. Ostatni polski przypadek miał miejsce w 2008 roku. W bieżącym wieku była to trzecia infekcja tego typu. Dwie pozostałe wystąpiły 6 lat wcześniej. Na chwilę obecną w Polsce, liczba zachorowań na różyczkę zmienia się w czasie. Rejestruje się tu około 30 000 przypadków zakażeń rocznie. Najwięcej z nich ma miejsce późną zimą i wczesną wiosną.

 

Szczepienia przeciw różyczce są skuteczne. Zapobiegają zachorowaniom i stanowią o ograniczeniu transmisji wirusa w otoczeniu człowieka. Stąd tak ważne jest, aby osiągnąć możliwie najwyższy stopień uodpornienia populacji, przede wszystkim jednak kobiet w wieku rozrodczym.

 

Ze względu na podobieństwo objawów wywołanych wirusem odry i różyczki, w Regionie Europejskim WHO w 2004 roku połączono programy profilaktyki i eliminacji obu chorób.

 

Na chwilę obecną w Polsce szczepienia wykonuje się przy użyciu preparatów skojarzonych, uodparniających jednocześnie przeciw odrze, różyczce oraz śwince. Z tego też powodu wszelkie informacje dotyczące stosowania, zaleceń do szczepienia, przeciwwskazań oraz odczynów są takie same jak w przypadku preparatu przeciw odrze.

Wysypka w przebiegu różyczkiWirus różyczki
Wysypka w przebiegu różyczki, 3 dzień choroby


Powiązane szczepionki:
Szczepionka MMR przeciw odrze, śwince i różyczce


Powiązane artykuły:
Chorwacja: 2010 rok pod znakiem zwiększonej liczby poszczepiennych zachorowań na świnkę
Czy szczepienie osoby dorosłej przeciwko odrze, śwince i różyczce wymaga zastosowania 2 dawek szczepionki, a jeżeli tak, to w jakim odstępie czasu?
Grypa w trakcie ciąży
Holandia: Śmierć nastolatki po zakażeniu wirusem odry
Japonia: Szczepionki towarem deficytowym po wybuchu zachorowań na różyczkę
Konsekwencje nieszczepienia dzieci
Lublin: W powiecie przybywa chorych na różyczkę
Małopolska: Braki w szczepionkach dla dzieci
Małopolska: Spada zainteresowanie darmowymi szczepieniami przeciwko HPV
Małopolskie: Rodzice nie szczepią, sanepid nakłada kary
Mazowieckie: Rodzice nie szczepią, to dzieci chorują
Odstępy między szczepieniami
Podróż, PSO i pozostałe szczepienia
Polska i Europa: Ostatni dzień obchodów Europejskiego Tygodnia Szczepień
Polska: Co nowego w Programie Szczepień Ochronnych na 2015 rok?
Polska: GUS zbadał zachorowalność na wybrane choroby zakaźne w 2012 roku
Polska: Ministerstwo Zdrowia wybrało dostawcę szczepionki przeciw odrze, śwince i różyczce
Polska: Nasilają się ruchy antyszczepionkowe
Polska: Określono zakres czynności zawodowych objętych wskazaniem do szczepień pracowniczych
Polska: Pozostajemy liderem zgłoszeń różyczki
Polska: Wzrost zachorowań na różyczkę to fakt
Polska: Zaktualizowano charakterystyki dwóch szczepionek dostępnych na polskim rynku
Profilaktyka szczepień zalecanych w świetle PSO
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Syn urodzony w 1997 r., jako małe dziecko szczepiony był dwukrotnie przeciwko odrze, po czym w wieku 10 lat otrzymał pierwszą dawkę szczepionki MMR. Czy należy podać mu również drugą, a jeśli tak, to po jakim czasie od poprzedniej?
Syria: Potwierdzono pierwsze od kilkunastu lat zachorowania na polio
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
Szczepienia przeciw odrze, różyczce i śwince
Szczepienia przed ciążą
Ukraina: Groźna choroba przypomina o swoim istnieniu
USA: Szczepienia wolne od groźby autyzmu
W wieku 13 miesięcy życia zaszczepiliśmy syna na różyczkę. Nie upłynął rok, a mimo to syn zachorował, dlaczego?
Wielka Brytania: Epidemia odry w Walii
Zalecenia do szczepień
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka