Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Abbott
Abbott Laboratories to amerykańska firma farmaceutyczna specjalizująca się m.in. w produkcji szczepionek. Została założona przez Wallace'a Calvina Abbotta w 1888 w Chicago, Illinois. Jej siedziba znajduje się w Abbott Park. Abbott zatrudnia ponad...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Przeciwwskazania do szczepień


 

 

Tak samo jak większość środków medycznych, szczepionki również objęte są określonymi przeciwwskazaniami do ich stosowania. Przypadki wymagające rezygnacji ze szczepień występują jednak rzadko, dlatego orzekanie o tego rodzaju postępowaniu musi być podejmowane z dużą dozą ostrożności i wyłącznie przez uprawnionego ku temu specjalistę. Nie poddawanie się szczepieniom, zwłaszcza obowiązkowym lub wykonywanie ich rzadziej niż mówi o tym PSO, jest bardzo niebezpieczne. Każda osoba zaniedbująca bądź celowo rezygnująca z zabiegów, naraża siebie bądź swoje dziecko, na groźne choroby oraz ryzykuje wystąpieniem ciężkich powikłań w ich przebiegu.

Ze względu na czas obowiązywania, przeciwwskazania dzielimy na bezwzględne i względne.

Przeciwwskazaniami bezwzględnymi objęte są osoby nadwrażliwe na antygeny jaja kurzego, nadwrażliwe na antybiotyki, nadwrażliwe na elementy określonego drobnoustroju, cierpiące na choroby przewlekłe, czyli takie, które osłabiają układ odpornościowy, np. choroby nowotworowe.

Przeciwwskazania względne, czyli tymczasowe, dotyczą z kolei osób, które cierpią na ostrą chorobę z gorączką tudzież przechodzą okres inkubacji choroby zakaźnej. W takich przypadkach szczepionkę należy podać jak najszybciej po wyzdrowieniu.

Szczepienia obrosły wieloma mitami. Przeciwwskazaniami do ich stosowania nie są objęte osoby, u których pojawiły się jakiekolwiek odczyny po poprzednich szczepieniach, u których reakcja po poprzednim szczepieniu miała przebieg łagodnej choroby z niewielką gorączką, jeśli pacjent cierpi na infekcje dróg oddechowych lub biegunkę z gorączką poniżej 38,5°C, ma alergię, astmę lub katar sienny. Podobnie, ze szczepień nie rezygnuje się u osób, u których wystąpiło zakażenie skóry, wyprysk lub zapalenie skóry, gdy pacjent cierpi z powodu chorób przewlekłych serca, płuc, nerek, wątroby, jeśli u noworodka stwierdzono żółtaczkę, kiedy pojawia się stan niedożywienia. Przeciwwskazania do szczepień nie dotyczą również przypadków niskiej wagi u noworodków, stosowania małych dawek sterydów i sapania przez zatkany nos.


Powiązane wpisy ze słownika: Antygen, Drobnoustrój chorobotwórczy, Infekcja, PSO, Szczepienia obowiązkowe, Szczepienie, Szczepionka, Zakażenie
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka