Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Nimenrix
Nimenrix, to szczepionka przeciw meningokokom grupy A, C, W-135, Y. Dostarczana jest w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY GlaxoSmithKline Biologicals S.A. Rue de l'Institut 89 B-1330 ...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Haemophilus influenzae typu b


Haemophilus influenzae typu b

 

 

CHARAKTERYSTYKA

 

Haemophilus influenzae to bakteria. Wyróżnia się dwie jej formy - bezotoczkowe (57 typów) i otoczkowe (typu a, b, c, d, e, f). Szczepy bezotoczkowe rzadko są przyczyną poważnych, inwazyjnych zakażeń. Najczęściej stanowią naturalny składnik prawidłowej flory bakteryjnej górnego odcinka dróg oddechowych. Serotypy otoczkowe haemophilus influenzae wręcz odwrotnie.

 

Najczęstszym przyczyną infekcji haemophilus influenzae typu b (Hib) jest bezpośredni kontakt z chorym lub nosicielem. O kontakt taki nie trudno, ponieważ 25-80% całej populacji jest nosicielem bakterii. Więcej nosicieli jest wśród dzieci, przede wszystkim tych uczęszczających do żłobków oraz przedszkoli.

 

Haemophilus influenzae typu b przenosi się drogą kropelkową lub w ramach bezpośredniego kontaktu z wydzieliną dróg oddechowych osoby chorej lub nosiciela.

 

Okres wylęgania jest krótki, trwa od 2 do 4 dni. Czynnikami predysponującymi do zakażenia są: wiek (im dziecko jest młodsze, tym większe zachodzi prawdopodobieństwo infekcji); pobyt w zatłoczonych miejscach; posiadanie rodzeństwa w podobnym wieku; poziom społeczno-ekonomiczny; niedobory odporności; wirusowe zakażenie dróg oddechowych.

 

Hib wnika do nosa lub gardła, zajmuje błony śluzowe i tworzy kolonie głęboko w gardle dziecka. Na tym etapie zakażenie może stać się przyczyną: zapalenia nagłośni (7-12% przypadków) co objawia się nasiloną dusznością wdechową, trudnościami w połykaniu, ślinotokiem, zniekształconą mową, wysoką gorączką; zapalenia płuc (8-22% przypadków); zapalenia gardła; zapalenia ucha środkowego; zapalenia oskrzeli.

 

Śluzówką bakteria przedostaje się do krwioobiegu. Tam rozmnaża się i wywołuje bakteriemię. Jest to pierwsza faza choroby inwazyjnej. Objawy występują najczęściej jedynie u dzieci wrażliwych na infekcje. W przypadku starszych dzieci i dorosłych przebieg zazwyczaj jest bezobjawowy.

 

PRZEBIEG

 

Zakażenie haemophilus influenzae typu b może przebiegać pod jedną z kilku postaci. Najczęstszą jego formą jest zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, które występuję w 50-64% przypadków. Charakteryzuje się ono silnym bólem głowy, bolesnością i sztywnością karku, światłowstrętem, przeczulicą (dziecko odczuwa każdy zwyczajny dotyk albo zmianę temperatury jako ból), drgawkami oraz nagłymi skurczami mięśni, a u niemowląt również uwypukleniem i tętnieniem ciemiączka.

 

W 6-26% przypadków Hib doprowadza do wystąpienia posocznicy (sepsy), która rozwija się gwałtownie. W ciągu kilku godzin przejawia się ona gorączką, bólem głowy, wymiotami lub wysypką krwotoczną. Zdarza się, że chorobę poprzedzają objawy typowe dla przeziębienia. Za niepokojące należy uznać: wymioty, przyśpieszony oddech, uogólniona bladość skóry w połączeniu ze znacznym oziębieniem dłoni i stóp dziecka oraz skargi dziecka na bóle mięśni (kończyn) lub brzucha.

 

W rzadkich przypadkach zakażenie haemophilus influenzae typu b może przebiegać pod postacią zapalenia szpiku kostnego, zapalenia stawów, a nawet ropowicy tkanki podskórnej.

 

Wszystkie zakażenia Hib cechują się niewiele mówiącym początkiem a gwałtownym przebiegiem. Mogą prowadzić do wyjątkowo poważnych powikłań. Pośród dzieci w wieku do 2 roku życia, jedno na pięć może mieć powikłania w rodzaju uszkodzenia słuchu, upośledzenia rozwoju ruchowego, padaczki, ubytkowych objawów neurologicznych. W sytuacji zapalenia nagłośni może dojść w ciągu kilku godzin do śmierci. Obrzęk nagłośni prowadzi bowiem do całkowitego zablokowania dróg oddechowych.

 

Zdecydowana większość, bo aż 95% wszystkich zakażeń inwazyjnych wywołanych szczepami haemophilus influenzae typu b występuje w przypadku dzieci poniżej 5 roku życia. Infekcje z zapaleniem nagłośni dotyczą w przeważającej mierze dzieci w wieku 3-4 lat. Jedno na dwadzieścia dzieci poniżej 2 roku życia zakażonych Hib potencjalnie może umrzeć.

 

WPŁYW SZCZEPIEŃ

 

W przypadku polskich dzieci często obserwuje się nosicielstwo haemophilus influenzae typu b na błonach śluzowych nosa i gardła. W wieku od 6 miesięcy do 5 lat życia, stwierdza się obecność tych bakterii u 29,8% zdrowych dzieci, przy czym szczyt ich występowania ma miejsce w 2 i 3 roku życia (odpowiednio 38,7% i 42,4%). Nosicielstwo częściej stwierdza się u dzieci uczęszczających do zakładów opieki zbiorowej niż u dzieci pozostających w domu (31,9% i 19,8%).

 

Zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych należą do najczęstszych przyczyn zachorowalności i śmiertelności okresu dziecięcego. Każdego roku zapada na nie ok. miliona osób na całym świecie. Zanim wprowadzono szczepienia przeciw Hib, zachorowalność oceniano na 10-60/100 000 mieszkańców w populacji globalnej. W uprzemysłowionych krajach Zachodu była ona odpowiednio niższa i wynosiła 3-6/100 000 mieszkańców.

 

W Polsce zakażenia wywoływane przez haemophilus influenzae typu b stanowiły przyczynę 25% wszystkich bakteryjnych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych. Infekcji ulegało średnio 11 osób na 100 000 mieszkańców. Największą liczbę zachorowań odnotowywano w grupie wiekowej dzieci między 6 a 24 miesiącem życia.

 

Upowszechnienie szczepień przeciw zakażeniom Hib doprowadziło do gwałtownego spadku i prawie całkowitej eliminacji infekcji w wielu krajach, przede wszystkim w USA i krajach Europy Zachodniej. W Polsce obowiązkową profilaktykę prowadzi się dopiero od 2007 roku. Zaszczepionym niemowlętom daje to szansę uniknąć zakażenia haemophilus influenzae typu b przez kilka lat od rozpoczęcia szczepień.

Immunofluorescencja pałeczek haemophilus influenzae


Powiązane szczepionki:
Szczepionka przeciw haemophilus influenzae typu b


Powiązane artykuły:
Czy szczepić przeciw Hib dziecko, które przeszło posocznicę i zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych z przyczyny tej bakterii?
Czy w serii dawek pierwotnych szczepienia przeciw Hib można stosować naprzemiennie szczepionki różnych producentów?
Europa: Nowa wysoce skojarzona szczepionka firmy Sanofi z akceptacją europejskiej instytucji regulującej
Europa: Sanofi Pasteur z rekomendacją dla nowej wysoce skojarzonej szczepionki własnej produkcji
Japonia i Hongkong: śmierć z winy szczepionek?
Odstępy między szczepieniami
Podróż, PSO i pozostałe szczepienia
Polska: Do obrotu dopuszczono nową szczepionkę zapobiegającą 6 chorobom
Polska: GIS ogłosił kalendarz szczepień na 2012 r.
Polska: Nasilają się ruchy antyszczepionkowe
Polska: Pentaxim wrócił do obrotu
Polska: Problemy z kupnem szczepionki Pentaxim
Polska: Rośnie zagrożenie chorobami zakaźnymi
Polska: Trwają obchody dni poświęconych zapaleniom mózgu, opon mózgowo-rdzeniowych oraz malarii
Polska: ZZP wybiera dostawców szczepionek w ramach Programu Szczepień Ochronnych na rok 2013
Profilaktyka szczepień zalecanych w świetle PSO
Rozporządzenie Ministra Obrony Narodowej
Rozporządzenie Ministra Zdrowia
Świat: Dotychczas stosowane szczepionki przeciwko krztuścowi nie w pełni skuteczne wobec nowej odmiany bakterii
Szczepienia a HIV
Szczepienia obowiązkowe i zalecane
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka