Korzystając z naszych stron bez zmiany ustawień przeglądarki, pliki te zostaną zapisane w pamięci urządzenia. Dowiedź się więcej o naszej polityce prywatności i plikach cookies.
Wydział Szczepień
Wydział Szczepień logowanie lekarz logowanie pacjent


Wyszukaj lekarza
Znajdź punkt szczepieńSłownik pojęć
Wyjaśnienia terminów specjalistycznychNasi partnerzy
I instytucje

Czy wiesz że?

Varilrix
VARILRIX, to szczepionka przeciw ospie wietrznej, żywa. Dostarczana jest w postaci proszku i rozpuszczalnika do sporządzania roztworu do wstrzykiwań. PODMIOT ODPOWIEDZIALNY GlaxoSmithKline Biologicals S.A. rue de l'Institut 89 1330 Rixensart, Belgia...

Więcej...
Właściciel portalu:

Sokolska 60/6, 40-087 Katowice
Tel. +48 32 445 37 58
Fax: +48 32 790 53 59
© All Rights Reserved 2010
Biuro obsługi klienta:
bok@wydzialszczepien.pl

Redakcja:
redakcja@wydzialszczepien.pl

Szanowni Państwo,
Spółka Wakcymed Sp. z o.o. nie posiada uprawnień niezbędnych w udzielaniu porad czy konsultacji medycznych. Wszelkie pytania dot. szczepień prosimy kierować wyłącznie przez formularz Zapytaj eksperta.
Zmień rozmiar czcionki: A A A

Wielka Brytania: Szczepionka przeciwko meningokokom typu B bez rekomendacji


 

2013-07-24

Joint Committee on Vaccination and Immunisation (JCVI) orzekł, że szczepionka przeciwko meningokokom typu B nie otrzyma rekomendacji w Wielkiej Brytanii.

Będąc niezależnym ciałem doradczym rządu Zjednoczonego Królestwa ds. szczepień, JCVI poinformowało, że szczepionka Bexsero nie powinna być stosowana przez publiczną służbę zdrowia. Zdaniem komitetu preparat nie jest opłacalny.

Szczepionka przeciwko meningokokom typu B to nowość. Brytyjskie organizacje pożytku publicznego przekonują o potrzebie wprowadzenia jej do programu rutynowych szczepień, przypominając m.in. o tym, że każdego roku dochodzi do 1 870 zakażeń tymi bakteriami, a jedna na dziesięć osób umiera z tego powodu.

Brytyjczycy korzystają z preparatów meningokokowych od dawna. W przeciwieństwie do nowej szczepionki żaden z dotychczas dostępnych nie daje jednak ochrony przed bakteriami typu B.

Najbardziej narażone na zakażenie meningokokami pozostają dzieci poniżej piątego roku życia. Infekcja może mieć gwałtowny przebieg. Prowadzić może do zapalenia mózgu, rdzenia kręgowego oraz sepsy.

Problemem nowej szczepionki jest to, że brakuje odpowiedniej ilości dowodów potwierdzających jej skuteczność. Decyzja JCVI spotkała się z krytyką wielu środowisk, które już wezwały do zintensyfikowania działań na rzecz przekonania komitetu do zmiany swego stanowiska.

sp

 

www.WydzialSzczepien.pl


Powiązane szczepionki: Szczepionka przeciw meningokokom
Powiązane wpisy ze słownika: Infekcja, Szczepienie, Szczepionka, Zakażenie
Powiązane choroby: Meningokoki
O nas Kontakt

Korzystanie z portalu oznacza akceptację Regulaminu. Treści prezentowane na stronie mają wyłącznie charakter poglądowy i nie mogą stanowić jakichkolwiek porad medycznych. W celu diagnozy stanu zdrowia skonsultuj się z lekarzem.

Projekt współfinansowany ze środków Programu Operacyjnego
Innowacyjna Gospodarka